Saglabāt matus labā stāvoklī palīdz pareizi un matu tipam atbilstīgi piemeklēti kosmētikas līdzekļi: šampūni, balzami, kondicionieri, serumi un maskas. Šampūns ir viens no svarīgākajiem un pamata matu kopšanas līdzekļiem. Tieši tāpēc ir tik svarīgi pareizi izdarīt savu izvēli, sameklēt vispiemērotākos līdzekļus. Katrs no mums var izmantot tikai noteiktu šampūnu. Ar nepareizu kosmētikas izvēli var parādīties blaugznas, kā arī raksturīgā nieze, samazināties cirtu apjoms.

Kā izvēlēties pareizo šampūnu - sarežģīts jautājums. Starp vairāk nekā simts šampūniem šodien ir ļoti grūti atrast pareizo. Un tas nenozīmē, ka dārgs reklamētais šampūns būs labāks un noderīgāks par lētu.

Matu un galvas ādas stāvoklis

Lai noskaidrotu, kādā stāvoklī ir mati, vispirms jāpārbauda galvas āda. Viens no iemesliem, kāpēc tie slikti izskatās, var būt nepietiekama kopšana, tomēr šis iemesls var būt otršķirīgs. Galvenā vaina meklējama sausajā un nabadzīgajā galvas ādā. Tāpat kā sejas āda, tā var būt taukaina, sausa un normāla.

Matu sakni jeb sīpolu apņem tauku dziedzeri, kuri izdala sebumu (taukus), kas veido dabisku galvas ādas aizsargslāni. To daudzums ir individuāls – vienam ap sīpolu var būt trīs dziedzeri, otram – desmit un vairāk. Tādā gadījumā vienam ir normāla galvas āda, citam – taukaina.

Matu stāvokli ietekmē arī apkārtējās vides negatīvie faktori un neveselīgs dzīvesveids: piesārņots gaiss, hlorēts ūdens, karsta vasaras saule un ziemas sals, regulāra peldbaseina un saunas apmeklēšana, stress, nepareizs uzturs (trekni, saldi un asi ēdieni) un nevērīga attieksme pret matu kopšanu, kad tos mazgā ar nepiemērotu šampūnu un nelieto kondicionieri. 

Taukaini mati

Šāda tipa matus gribas mazgāt katru dienu, jo tie ātri taukojas, salīp šķipsnās, zaudē spīdumu un kuplumu. Tos var mazgāt bieži, taču jāatceras, ka šādā pārslodzē tiek izjaukts ādas skābju un sāļu līdzsvars, un galvas ādas tauku dziedzeri, lai to atjaunotu, sāk strādāt vēl intensīvāk – mati taukojas ātrāk.

Ja mati un galvas āda ir veselīgi, var lietot masu produkciju, bet, ja ir kādas problēmas, jālieto profesionālais šampūns, kas palīdz novērst matu izkrišanu, piešķir tiem apjomu un spīdumu.

Šampūns sastāv no trim komponentu grupām: detergenta – putojošas vielas, mitrinošas vielas un apjomu piešķirošas vielas. Profesionālajos šampūnos detergentu izvēlas maksimāli dārgu un kvalitatīvu, tādu, kas nekaitē matiem. Tas uzputo šampūnu, matus atbrīvo no taukiem, taču nesausina. Masu produkcijas šampūnos izmanto lētu detergentu. Ja salīdzina vienas un tās pašas ražotājfirmas profesionālos un neprofesionālos šampūnus, detergents, kas ir trauku mazgāšanas līdzeklī, ir identisks ar detergentu – putojošo vielu, kas ir neprofesionālā šampūna sastāvā.

Tomēr arī profesionālā matu kosmētika nav panaceja. Ja, to lietojot, nav gaidītā rezultāta, jāvēršas pie trihologa (matu ārsta), lai noskaidrotu, kas izraisa vienu vai otru matu un galvas ādas bojājumu (blaug­znas, matu izkrišana u.c.). Pēc tam aptiekā vajadzēs iegādāties ārstniecisku šampūnu.

Sausi mati

Tie parasti liecina par pro­blemātisku galvas ādu, jo tauku dziedzeri izstrādā maz ādas tauku. Ja matiem trūkst dabisku taukvielu, tie zaudē elastību, mirdzumu un dzīvīgumu, kļūst plāni, bet galvas āda sāk lobīties.

Ja mati jau no dabas ir sausi, vasaras režīmā – saulē, vējā, jūras ūdenī – tie tiek traumēti vēl vairāk, jo nepaspēj atgūt zaudēto mitrumu un atjaunot aizsargkārtu, kas ļauj matam būt elastīgam un izturīgam. Šādā reizē obligāts būs saudzējošs maigas iedarbības šampūns bojātiem matiem ar kolagēnu vai keratīnu, kas it kā salīmē bojātās mata vietas, atjauno elastību un satur eļļas piedevas, piemēram, avokado, dadžu vai kādu citu.

Keratīns sakopj mata virsējo slāni, savukārt proteīns iedarbojas uz dziļākiem slāņiem mata iekšienē.

Pēc mazgāšanas lieto balzamu un kondicionieri, kas sakārto mazgāšanas procesā atvērtās matu zvīņas un ļauj matiem saglabāt mitrumu un elastību. Ieteicamāki ir atsevišķi līdzekļi, nevis divi vai trīs vienā.

Ja mati ir krāsoti, tie straujāk zaudē mitrumu un elastību. Gan šajā gadījumā, gan tad, ja likti ilgviļņi, obligāti jālieto šampūns ķīmiski apstrādātiem un bojātiem matiem. Lai arī mūsdienās ķīmisko ilgviļņu sastāvi matu struktūru nebojā, tomēr pēc šīm manipulācijām mati un galvas āda ir saņēmuši pamatīgu pārslodzi, un ir svarīgi atjaunot pH līmeni (ādai no dabas jābūt nedaudz skābai, bet pēc ilgviļņiem pH mainās uz sārmainu).

Ja tavi mati ir veselīgi, izvēlies apjomu piešķirošu šampūnu, kas tos padarīs mazāk smagnējus un vairāk kuplus.

Matu attīrīšana

Dziļi attīrošs šampūns laiku pa laikam nepieciešams pat veselīgāko matu īpašniecēm. Tas attīrīs galvas ādu, kā arī matu šķiedras no tajos nogulsnējušiem kosmētikas līdzekļiem, kas traucē citu produktu iedarbībai.

Cik ilgs ir šampūna mūžs?

Šampūni ir derīgi apmēram divus gadus. Pēc tam to iedarbība zūd, izdaloties arī kaitīgām ķīmiskām vielām.

Sausais šampūns vislabāk iedarbojas naktī

Ja matu mazgāšanai nav laika, ieklāj matos sauso šampūnu uz nakti. Tādējādi tas uzsūksies labāk, veicinot arī matu apjomu.

Ko iesākt, ja šampūna nav?

Ja mati netīri, bet pie rokas nav šampūna, pagatavo to pats! Sajauc sodu, etiķi un ūdeni, iegūstot masu, ko ieklāt matos. Tā likvidēs nepatīkamu aromātu un taukus, bez tam – tieši šīs sastāvdaļas atrodamas veikalos nopērkamajos kosmētikas līdzekļos.

Noderīgi zināt

Pirms mazgāšanas matus rūpīgi izsukā, lai no tiem atdalītu blaugznas un pārpalikumus no matu veidošanas līdzekļiem.

Nav ieteicams mazgāt ar pārāk karstu ūdeni. Jo taukaināki mati, jo ūdenim jābūt vēsākam. Lai izšķīdinātu taukus un iznīcinātu netīrumus, vēlamā ūdens temperatūra ir no 38 līdz 40 °C. Pārāk karsts ūdens bojās matus, savukārt auksts neļaus izskalot putas. Izvēlies remdenu ūdeni, matu mazgāšanas beigās noskalojot tos ar vēsu ūdens strūklu.

  • Šampūnu nevajag liet uz matiem, bet plaukstās un tad iemasēt galvas ādā. Izskalojot tas nokļūs uz matiem visā to garumā.
  • Mazgājot matus, jāizmanto ne tikai šampūns, bet arī matu tipam atbilstīgs kondicionieris vai balzams. Tie uzlabo matu struktūru, pēc mazgāšanas aizver matu zvīņas un atvieglo ķemmēšanu.
  • Slapjie mati jāizspaida maigi, nevis jāžņaudza un intensīvi jāberž ar dvieli, jo tā atvērtās matu zvīņas tiek traumētas vēl vairāk. Laika gaitā mati kļūst trausli un lūst.
  • Slapjus matus nav ieteicams ķemmēt, jo tie vairāk stiepjas un pārtrūkst. Vislabāk ļaut izžūt pašiem. Ja nu tam nav laika, tad vismaz jāfēno ar vēsa gaisa strūklu.