Viena vislabākā dīvāna nav, bet ir vairāki būtiski aspekti, ko vajadzētu ņemt vērā, izvēloties savu ideālo dīvānu. Lai dīvāns kalpotu ilgi, apmierinātu visas vajadzības un būtu piemērots tieši jūsu paradumiem un dzīvesveidam, jums var noderēt  ieteikumi un praktiskie padomi, kurus atradīsiet šajā rakstā.

Viena no būtiskajām mēbelēm mājoklī ir dīvāns. Bieži vien tas ir viesistabas vai dzīvojamās istabas dīvāns, reizēm arī guļamistabā kā gultu izvēlamies dīvānu (jo tā ir ērtāk, funkcionālāk un sanāk ietaupīt vietu telpā). Savukārt tad, ja dzīvojam dzīvoklī un telpu ir maz, dzīvojamā istaba naktī pārtop par guļamistabu, kad dīvāns tiek pārvērsts par platu un ērtu gultu. Tā kā šī nav mēbele, ko mainām bieži, tad dīvānus parasti izvēlamies patiešām kvalitatīvus un ērtus – tā, lai kalpotu vairākus gadus un būtu praktiski – gan kopšanas, tīrīšanas, gan izmantošanas ziņā. 

Arī dīvānu veidi, no kā izvēlēties, mūsdienās pircējam tiek piedāvāti gana dažādi, lai būtu iespēja izvēlēties savām mājām visatbilstošāko, gan izmēra, gan ērtuma un pielietojuma ziņā, Kādam izvelkamais dīvāns nemaz nebūs nepieciešams, un tas būs paredzēts vien dzīvojamajā istabā, kā vieta, kur ērti apsēsties pie televizora, vai kur apsēsties viesiem. Savukārt kāds cits to, kā jau minēts, vēlēsies pārvērst par gultu. Vēl kāds izvēlēsies dīvānu, kas ir izvelkams, tikai tāpēc, lai izmantotu to kā viesu guļvietu, kad nepieciešams (izvelkams dīvāns dzīvojamajā istabā nav slikta izvēle, arī tad, ja ir atsevišķa guļamistaba – viesi to ļoti novērtēs).

Funkcionalitāte

Kompakta dzīves vide ir neatņemama urbanizācijas sastāvdaļa. Dzīvojamām platībām samazinoties, telpas dizains un iekārtojums no tā saimniekiem prasa radošāku pieeju. Zināms, ka dzīvojamā istaba ir ģimenes pulcēšanās centrs un vieta, kur notiek vislielākās aktivitātes. Katram ģimenes loceklim ir jāatrod sava vietiņa, kur sēdēt vai atlaisties – gan pieaugušajiem, gan bērniem, gan, iespējams, arī kādam četrkājainam draugam. Kopēji kino vakari, ballītes ar draugiem, iespēja klusi nodalīties un pastrādāt, atpūsties vai pat pagulēt – un tas viss vienā ierobežotā telpā. 

Izvēloties dīvānu savai dzīvojamai telpai, pamēģiniet iztēloties, kā un cik daudzveidīgi jūs konkrēto dīvānu vai mīksto mēbeļu kombināciju gribētu lietot. Apdomājiet, kādas iespējas sniedz jūsu izvēlētais dīvāns? Vienas konkrētas receptes, protams, nav, jo katram no mums ir savi ieradumi un dzīvesveids – tieši tam arī vajadzētu pakārtot savu izvēli.

Izvelkams vai neizvelkams

Apskatot kopējo mēbeļu tirgus piedāvājumu, daudziem ir izveidojies priekšstats, ka izvelkams dīvāns nav pārāk ērts sēdēšanai, un arī tā izskats parasti ir smagnējs un samocīts. Lielā mērā tam var piekrist, bet ir tomēr patīkami izņēmumi.

Kas "lācītim vēderā"?

Izvēloties dīvānu, centies noskaidrot, kā šis dīvāns ir uzbūvēts - kādi materiāli izmantoti tā karkasa konstrukcijai, pildījumam un polsterējumam? Nav jābūt mēbeļu ražošanas speciālistam, lai saprastu, ka no plātņu materiāliem, piemēram, skaidu plates saskrūvēts dīvāna karkass var kalpot vien līdz  pirmajai dīvāna pārstumšanai. Labāk, ja konstrukcija ir veidota no masīva koka. Vai, vēl labāk, ja tā ir stingra metāla konstrukcija, kas būs izturīga un nemainīs savu ģeometriju, stāvot pie radiatora, saulē vai mainīgos mitruma apstākļos.

Ja vēlies iegādāties dīvānu, kurš kalpos ilgi un saglabās savu formu, tad tikpat svarīgi ir saprast, no kā ir veidotas dīvāna plaknes, uz kurām paredzēts sēdēt un gulēt. Šeit var tikt izmantoti dažādi materiāli un to kombinācijas. Viens no labākajiem risinājumiem ir kvalitatīvs tērauda atsperu pildījums. Tas gan sēžot, gan guļot sniegs augstu komfortu līmeni, kā arī ilgi kalpos. Polsterējumos var tikt izmantoti arī dažādi mūsdienīgi putu materiāli. Svarīgi, lai tie ir ar pietiekoši augstu blīvumu un nekaitīgi lietotāju veselībai. Diemžēl ne vienmēr pārdevēji vai konsultanti sniedz pietiekami detalizētu informāciju par ražošanā izmantotajiem materiāliem. Labākajā gadījumā tā ir nepietiekoša kompetence, sliktākajā – nevēlēšanās atklāt, kas tad īsti tam "lācītim vēderā".

Auduma un krāsas izvēle

Ja vēlies, lai dīvāns lieliski izskatās ne tikai iegādes dienā, bet arī pēc vairākiem gadiem, svarīgi ir izvēlēties pietiekami augstas kvalitātes audumu, kam ir laba krāsas noturība pret izbalošanu, zems stiepšanās koeficients un augsta nodilumizturība. Augsta nodilumizturība parasti nodrošina arī vieglu auduma kopšanu.

Dīvāns telpā vienmēr izskatās labi tad, ja ir pareizi izvēlēts. Ja tapetes ir, piemēram, baltas, vai sienas vienkārši balti krāsotas, tad interjerā labāk iederēsies jebkurš vienkrāsainais dīvāns. Krāsas izvēlē, protams, galvenais aspekts ir "patīk" vai "nepatīk". Tomēr der atcerēties, ka labs dīvāns kalpos daudzus gadus, tādēļ drošāka izvēle būs mierīgi, vienkrāsaini fona toņi, kas ļaus izcelt citus telpas interjera akcentus. Kā, piemēram, gaismas ķermeņus, spilvenus, bildes, traukus un citus.

Nepārspīlējiet ar ziedu rakstiem, raibām un košām mēbelēm. Domājiet uz priekšu – ja pēkšņi vēlēsieties taisīt remontu un mainīt tapetes vai sienu krāsu – vai vecais dīvāns iederēsies interjerā vai nāksies pirkt jaunu?

Ja mājās ir mājdzīvnieki un mazi bērni, noteikti padomājam arī par dīvāna vieglu kopšanu – arī tad, ja esam mājās ieviesuši striktu „nekādu ēdienu un dzērienu ārpus virtuves” politiku, baltu auduma dīvānu atļaujas vien cilvēki, kas ir ļoti pārliecināti par to, ka spēs apmaksāt regulāras dīvāna kopšanas un tīrīšanas pakalpojumu izmaksas. Pašam kopt dīvānu nemaz nebūs tik viegli, jo īpaši baltu, un jo īpaši auduma. Turklāt jāņem vērā vēl polsterējums, traipu daudzveidība un tīrīšanas specifika katram – īsāk sakot, pie izvēles ir ļoti jāpiedomā.

Tas gan nenozīmē, ka vajadzētu attiekties no gaišiem dīvāniem kopumā, tomēr visus aspektus pirms tam apsvērt gan būtu nepieciešams – tajā skaitā dzīvnieku spalvas, ķepu nospiedumus, bērnu nedarbus un nejauši izlietu sulas vai kafijas krūzi uz dīvāna. Arī viena pile kafijas uz dīvāna virsmas būs pamanāma. 
Bet izvēles iespējas pavisam noteikti ir plašas, jo mājokļos dīvāni ir, turklāt katru gadu tie mainīti netiek un arī tīrītāji netiek saukti reizi mēnesī. Tas vien nozīmē gudru un praktisku dīvānu izvēli. 

Ja vien kaut reizi esat bijuši mēbeļu veikalā, tad noteikti zināt, ka pie katra dīvāna parasti izvietots audumu paraugu katalogs. Tur sakāroti ne tikai dažādu krāsu audumi, bet arī dažādu cenu kategoriju materiāli. Ir lētāki – tie parasti ir plānāki, rēķinieties, ka šāds audums ātrāk izdils un nolietosies. Tāpat ir dārgāki audumi – tie būs kvalitatīvāki pēc skata, kā arī ilgāk kalpos. Viss ir ļoti vienkārši – ja piemaksāsiet par labāku dīvāna audumu, tad dīvāns izskatīsies labāk un kalpos ilgāk. Ticiet, ir vērts piemaksāt par labāku kvalitāti.